Tabela çeşitleri, dükkânların veya firmaların yerel reklam yapabileceği en iyi araçlardır. Hastane, dükkân ve işyeri gibi merkezler tabelalar sayesinde kendisini öne çıkarılabilir. Bu tabelalar malzemelerine göre ya da işlevlerine göre farklılık göstermektedir. Tabelaların tasarımı, renklendirmesi ve ışıklandırması onu diğer tabelalara göre öne çıkaran özellikler arasında yer alır. Çelik Tabela ise bu kriterlere önem veren, işyeri sahiplerinin tabela konusundaki en büyük yardımcılarından birisidir.

Birden fazla tabela çeşitleri bulunur. Bunlar kendi aralarında da gruplara ayrılmaktadır. Tabelalar arasında en yaygın olarak kullanılanlar, ışıklı tabelalardır. Bunun yanında diğer tabela çeşitleri şunlardır: Işıklı tabela, ışıksız tabela, kayan yazılı tabela, led tabanlı tabela, pleksi hammaddeli kutu harfli ya da kutu desenli tabela, krom kutu harf tabela, yönlendirme tabela. Bu tabela çeşitleri işlev açısından farklılık gösterir. Bazıları hastane gibi yer-yön belirtilmesi gereken yerlerde kullanılırken bazıları malzeme satan bir dükkânın içeriği hakkında bilgi verir.

Tabela çeşitleri reklam sektörünün en büyük parçalarındandır. Bir işyerini öne çıkaran ve tanıtan en iyi unsurlardan birisidir. Bu sebeple tabela tedarik ederken güvenilir bir firmaya yönelmek gerekir. Çelik Tabela ise yaptığı işlerle kendini diğer firmalara göre ön plana atmış bir kuruluştur. Tabelaların tarihi de oldukça eskiye dayanmaktadır. Yazıların bulunmasıyla beraber yön göstermek adına levhaların üzerine yazılar yazılarak ilk tabelalar ortaya çıkar. Basit şekilde üretilen bu tabelalar şimdiki tabelaların atası olarak kabul edilmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok sektörde kendisini yeniledi. Bunlardan birisi de tabela sektörü. Önceden basit yapılı (düz yazı) tabelalar kullanılmaktaydı. Bu basit tabelalar ilerleyen yıllarda yavaş yavaş etkisini kaybetti. Elektriğin daha verimli kullanılması ve ışığa yön verebilme kabiliyeti nedeniyle farklı birçok tabela türü ortaya çıktı. Adeta ben buradayım diyen tabelalar daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu şekilde tabelalar günümüze kadar geldi. Tabela seçimi yaparken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Her işin farklı bir uğraş alanı vardır. Tabelaların görevi de bu uğraş alanını az da olsa belli etmektir. Örneğin bir hastanede ışıksız yön gösteren tabelaların kullanılması uygundur. Bunun yanında bir kırtasiyede kayan yazı tabanlı tabelalar kullanılmaktadır. Bu tabelalar işyerinin amacına yönelik olmak zorundadır. Kısaca tabela çeşitleri bir işyerini tanıtmakta kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Bu tabela çeşitleri yapı bakımından farklılık gösterir. Yapılan iş doğrultusunda da tabela çeşitleri arasında seçim yapılmalıdır.

Işıklı Tabela Nedir?

Işıklı tabela nedir sorusu tabela seçimi yapan insanların karşısına çıkabilecek sorulardan birisi. Tabela çeşitleri arasında birçok farklı tür bunmaktadır. Bunlar arasından bazı tabela çeşitleri insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Işıklı tabela ise bu sıralamada ilk konumda yer alır. İnsanlar dükkanlarına daha çok ışıklı tabela takarlar. Bu tabelalarda görselliği arttırmak için farklı renklerde ışıklar kullanabilir. Bunun yanında tek çeşit ışıklar da kullanılabilmektedir. Bu sayede ışıklı tabela göze hitap eder. Müşteriler uzaktan da olsa ışıklı tabelanın ilgi çekiciliğine kapılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektrik hayatın her alanında kullanılmaya başlandı. Reklam sektörüne de kolayca adapte oldu. Bu sebeple ışıklı tabelalar, elektriğin tabela sektörüne yön verdiğinin en büyük kanıtlarındandır.

Işıklı tabelalar birçok mekânda kullanmaya uygundur. Küçük esnaflar, büyük marketler, ev girişleri, bilgi amaçlı uyarılar, bina çatıları, okullar kısacası hayatın çoğu alanında kullanılabilir. Işıklı tabela, standart bir ışık sistemi kullanır. Bunun yanında; beyaz, siyah, kırmızı gibi ilgi çekici renklerle desteklenir. Bazı ışıklı tabelalar ise dıştan ışıklandırma ile aydınlatır. Tabelalarda dıştan ışıklandırmayla beraber; neon, led ve floresan aydınlatma sistemleri de kullanılabilir. Işıklı tabela nedir sorusuna ışığın gücünü kullanarak etkileyiciliği arttırılmış, tabela türü de denilebilir.

Işıklı tabela alınırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu tabelaların kendisini gösterebileceği bir ortam gerekmektedir. Yoksa hiçbir etkisi kalmaz. Bu sebeple ışıklı tabela kullanılacak yerlerde düzgün bir analiz yapmak gerekir. Tabelanın nereye asılacağı, dikkat edilmesi gereken maddelerden birisidir. Bunun yanında tabelanın bulunacağı bölgenin renk tonlamasına da dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca ışıklı tabelanın tasarımı, kullanılan sektörü yansıtmalıdır. Tabela ile sektör arasında uyumsuzluk rahatsız edici olabilir. Kaliteli malzemeden yapılan ışıklı tabelalarda; yazı tipi doğru seçilmeli, tasarımı göze hitap etmeli ve renk tonları düzgün şekilde kullanılmalıdır. Bunlara dikkat edilerek üretilen ışıklı tabelalar, ışıklı tabela nedir sorusuna cevap olacak niteliktedir.

Işıklı tabela yapımında farklı kaynaklar kullanılır. Bu kaynaklar daha çok ışıklı tabelaların yapıldığı firmaya göre şekillenmektedir. Alüminyum, pleksi, polikarbon, flexi ve bunlara benzer maddeler; ışıklı tabelaların temelini oluşturmaktadır. Bu tabelaların üretilme süreci oldukça meşakkatlidir. Işıklı tabelalar daha çok dış ortamda tercih edildiği için hava koşullarından son derece etkilenir. Bunun yanında montajı da oldukça zordur. Yüksek veya ulaşılması zor yerlere montaj yapılabilir. Bu gibi etkenler ışıklı tabelanın fiyatlarını belirleyen unsurlardır. Işıklı tabela alınırken Çelik Tabela gibi kendisini bu sektörde kanıtlamış firmalarda güvenmek gerekir.

Kutu Harf Tabela

Kutu Harf Tabela

Kutu Harf ın yüzeyi ve yan yanakları 303 kalite parlak krom paslanmaz ile yapılır. Lazer Cnc kesim makinasıyla kesilen ön yüzey özel kimyasallarla ...

yazının devamı
Işıksız Tabela

Işıksız Tabela

Ekonomik ve ucuz tabela olarak fayda sağlayan Işıksız Tabela her ne kadar ışık desteği olmasa da ışık alternatifler içerir.

yazının devamı
Işıklı Tabela

Işıklı Tabela

Işıklı Tabela, markanızın/firmanızın günün 24 saati göz önönde olmasını sağlar ve belki de günün en etkileyici görüntüsünü hava karardıktan sonra verirsiniz.

yazının devamı